Historie niesamowitych kobiet

Życie każdego człowieka wygląda inaczej, zależy od wielu czynników. Częścią wspólną jest fakt, że każdy pisze swoją historię opartą na szeregu doświadczeń. “Dziewczyna, kobieta, inna” to książka przedstawiająca losy dwunastu jak czytamy w tytule dziewczyn, kobiet i innych. Bohaterki różnią się od siebie niemal w każdym aspekcie. Łączy ich Wielka Brytania, kobiecość objawiająca się na różne sposoby oraz przeżycia, jakich doświadczyły.

Dwanaście niesamowitych historii

Powieść autorstwa Bernardine Evaristo prezentuje historie dwunastu kobiet, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Mieszkają w innych miejscach, wykonują inne zawody. Znajdują się na różnych etapach życia. Czytając kolejne historie, znajdujemy jednak mnóstwo powiązań pomiędzy poszczególnymi bohaterkami. Książka napisana jest w dość ciekawy i niespotykany sposób. Każde zdanie rozpoczyna się od małej litery i nowego akapitu. Brakuje też wielu kropek i przecinków. Początkowo może to utrudniać czytanie, jednak z czasem sprawia, że łatwiej utożsamić się z bohaterką, której dotyczy dana część. “Dziewczyna, kobieta, inna” to opowieść o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. Kobiety opisane w powieści pochodzą z rodzin imigrantów, które do Wielkiej Brytanii przyjechały w poszukiwaniu lepszego życia. Nie zawsze jednak wszystko się udaje. Po drodze czeka wiele rozczarowań, doświadczeń rasizmu czy homofobii, z którymi bohaterki starają się walczyć.

Gra słów i językowy kontrast

Książka w sposób ciekawy pokazuje różnice, jakie występują w stylu wypowiedzi poszczególnych kobiet. Każda bohaterka używa specjalnego, charakterystycznego języka, który zależy od klasy społecznej, wieku czy wykształcenia, jakie posiada. Powieść przedstawia kobiety pochodzące z różnych światów, mające odrębne historie. Na pozór tak różne, łączy je ciągłe poszukiwanie. Poszukiwanie celu w życiu, bliskości, przynależności, nadziei na lepsze jutro. “Dziewczyna, kobieta, inna” to poruszająca powieść o kobietach. O sile, jaka w nich drzemie, słabościach i problemach, jakie muszą pokonać, ale także o chwilach radości i szczęścia.